Jak ograniczyć wypadanie włosów?

Jak ograniczyć wypadanie włosów

Wypadanie włosów to często spotykany problem pod koniec zimy, który może się też pojawić wraz z nadejściem wiosny. Niestety, w chłodniejsze miesiące roku nie mamy dostępu świeżych owoców i warzyw pochodzących z lokalnego rynku. Jemy ich więc znacznie mniej, na czym cierpi kondycja naszych włosów, skóry i paznokci. Podpowiadamy, jak ograniczyć wypadanie włosów.

Jedz więcej owoców i warzyw

Jak wcześniej wspominaliśmy, niedobór składników odżywczych w pierwszej kolejności odbija się na naszych włosach. Wynika to z faktu, że gdy organizm dysponuje ograniczonymi zasobami substancji, to przeznacza je na najważniejsze cele, oszczędzając na innych, mniej istotnych z punktu widzenia naszego przetrwania. Owszem, nie mamy dostępu do lokalnych owoców i warzyw, ale zawsze możemy kupić w sklepie owoce z importu, np. hiszpańskie maliny, truskawki oraz borówki. Ponadto warto przyjrzeć się mrożonkom. Wprawdzie w wyniku działania niskiej temperatury, część witamin uległa rozpadowi, ale wciąż jest to bardzo zdrowa żywność, z której można przygotować koktajl na bazie jogurtu.

Wprowadź do diety orzechy oraz nasiona

Orzechy oraz nasiona stanowią bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wywierają korzystny wpływ na stan naszych włosów oraz paznokci. Ponadto dostarczają organizmowi cynku, czyli pierwiastka potrzebnego do prawidłowego wzrostu włosa. Postaraj się codziennie zjeść choć trochę orzechów oraz nasion słonecznika, a twój organizm odwdzięczy się zdrowym wyglądem.

Postaw na produkty pełnoziarniste

Stanowią one bogate źródło witamin z grupy B, które rzutują na stan naszych włosów, skóry i paznokci. Możesz jeść zarówno pieczywo pełnoziarniste, jak i brązowy ryż czy makaron z mąki razowej. Każdy z tych produktów zawiera witaminy z grupy B.

Nabiał jako źródło pełnowartościowego białka

Aby włosy zdrowo rosły, potrzebują pełnowartościowego białka. Wszystkie niezbędne aminokwasy zawierają jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego. W twojej zdrowej, zbilansowanej diecie nie może zatem zabraknąć mięsa i nabiału. Dzięki nim w twoim organizmie nie zabraknie aminokwasów niezbędnych do syntezy keratyny, czyli podstawowego białka budulcowego włosa.

Szampon do włosów wypadających

Na wypadanie włosów może pomóc też specjalny szampon, który został opracowany z myślą o walce z tym problemem. Z reguły zawiera on opatentowane kompleksy aktywne, które mają odżywić skórę głowy i tym samym zapobiec przerzedzaniu się fryzury.

Leki OTC z biotyną

Biotyna to substancja, której nasze włosy potrzebują nie tylko do prawidłowego wzrostu, ale też pigmentacji. Gdy jej brakuje w organizmie, pukle wolniej rosną, mocniej się przerzedzają, na dodatek dokuczać zaczyna nam siwizina. Na szczęście tym niekorzystnym zjawiskom można zapobiec. Jeśli twoja dieta nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na biotynę, kup w aptece lek OTC zawierający ten składnik.

Noś rozpuszczone włosy

Wypadanie włosów często też powoduje noszenie zbyt ciasnych upięć. Naciągamy wówczas cebulki włosów. W związku z tym w miarę możliwości należy rozpuszczać pukle. Jest to dla nich najzdrowsze rozwiązanie. Możesz też spleść z nich luźniejszy warkocz.

Używaj dobrej odżywki do włosów

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wypadanie włosów jest spowodowane powstawaniem kołtunów. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy nasze pukle są suche i plączą się, co utrudnia ich szczotkowanie. W rezultacie wyrywamy sobie wiele zdrowych włosów, a w pozostałych osłabiamy cebulki włosów.

PODZIEL SIĘ: