Pielęgnacja włosów u dziecka

Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana zarówno do rodzaju i struktury kosmyków, jak i do płci i wieku. Obecnie poświęca się dużo więcej uwagi pielęgnacji włosów u dzieci niż kiedyś. Dzieci stały się bowiem istotną grupą konsumentów – stąd – producenci coraz częściej nastawiają się na ich potrzeby. Skóra dziecka jest dużo delikatniejsza, dlatego podstawową zasadą pielęgnacji powinien być umiar – przede wszystkim w ilości stosowanych środków.

Mycie włosów.

Mycie włosów powinno odbywać się raz w tygodniu (chyba, że konieczne jest wypłukanie pozostałości chlorowanej lub słonej wody). Najlepiej używać do tego celu szamponów przeznaczonych dla dzieci, jeśli to możliwe, to od razu zawierających odżywkę. Innym rozwiązaniem może być użytkowanie szamponów dla dorosłych, ale tutaj warto wybrać te do włosów cienkich i delikatnych. Przed zmoczeniem włosów (koniecznie letnią wodą, nie zalewając oczu ani uszu) warto je dokładnie rozczesać. Lepiej w tym celu użyć szczotki, przy czym preferowane są takie z naturalnym włosiem. Samo namydlanie powinno się odbywać w sposób delikatny, aby nie uszkodzić i tak delikatnej skóry głowy.

Odżywki.

Przy długich kosmykach warto po spłukaniu szamponu i osuszeniu ich ręcznikiem zastosować odżywkę w spray’u ułatwiającą rozczesywanie (na rynku dostępne są nawet preparaty przeznaczone specjalnie dla dzieci). Nigdy nie szczotkujemy mokrych włosów. Młode, nieuszkodzone włosy i tak się nie plączą (zazwyczaj) więc rozczesanie na sucho nie powinno stanowić problemu. Warto pamiętać, by nie stosować u dzieci preparatów pielęgnacyjnych dla dorosłych. Mogą one bowiem powodować podrażnienia a nawet reakcje alergiczne. Tymczasem dbanie o higienę nigdy nie powinno kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym.

TAGI: Pielęgnacja włosów, odpowiedni dobór szamponów, szczotki z naturalnym włosiem, podrażnienia, reakcje alergiczne.

PODZIEL SIĘ: