Jak często farbować włosy?
Chcąc zmienić kolor włosów możemy wybierać spośród produktów o różnych poziomach trwałości. Niemniej zawsze w jakimś okresie pojawiają się odrosty, odcień nam się nudzi, albo…farba zbyt szybko traci blask bądź się zmywa. Częstotliwość farbowania jest sprawą indywidualną. Zależy zarówno od wybranego przez nas sposobu koloryzacji, jak i od cech włosów (kiedy rosną szybko, równie szybko pojawiają się odrosty). Warto jednak pamiętać, że trwała koloryzacja ma wpływ na strukturę włosów. Decydując się na farbowanie dobrze jest wybrać odcień, który nie „wypłuka” się zbyt szybko.
Domknięcie łusek włosa.
Zdecydowanie nie powinny to być silnie czerwono lub fioletowo napigmentowane kolory. Takie najszybciej tracą blask i intensywność. Po farbowaniu szczególnie istotne jest też, by zwrócić uwagę na domknięcie łusek włosa (poprzez zastosowanie specjalnej maski tudzież odżywki i jej wystarczająco długie pozostawienie na włosach). Jak często można powtarzać trwałą koloryzację? Jeśli kondycja włosów na to pozwala, to najczęściej możemy „odświeżać” odcień raz w miesiącu. Wiele z pań popełnia jednak podstawowy błąd i chcąc zafarbować jedynie odrosty nakłada od razu kosmetyk na całą długość włosów (zamiast rozprowadzić go po całych włosach dopiero pod koniec koloryzacji).
Substancje odżywcze.
Natomiast z radykalniejszą zmianą koloru lepiej poczekać 1,5 – 2 miesięcy (zwłaszcza jeśli nasze włosy są już osłabione poprzednimi zabiegami). Współcześnie możemy wybierać spośród kosmetyków w dużo mniejszym stopniu niszczących strukturę włosów, wzbogaconych o olejki, proteiny czy inne substancje odżywcze. Niewiele farb zawiera obecnie amoniak. Nie oznacza to jednak, że farbowanie włosów korzystnie wpływa na ich kondycję – tak się nie dzieje, choć rzeczywiście, ku temu pewnie zmierza ewolucja kosmetyczna środków do koloryzacji. Skład farb musi być bowiem bezpieczny dla skóry głowy i włosów – podlega on badaniom dermatologicznym oraz musi być dopasowywany do dyrektyw UE.
TAGI: Częstotliwość farbowania, silnie napigmentowane kolory, kondycja włosów, farbowanie odrostów, substancje odżywcze, proteiny, badanie dermatologiczne.