Naturalne kosmetyki do włosów

Współcześnie jedną z tendencji jest powrót do naturalnych metod pielęgnacji, również w kosmetyce włosów. Oczywiście, nie przeszkadza to w tworzeniu preparatów bazujących na najnowszych technologiach i odkryciach nauki. Niemniej – naturalne receptury cieszą się dużym powodzeniem. Chodzi tutaj nie tylko o dostępne w sklepach kosmetyki organiczne czy ekologiczne (na przykład firm Organic Shop, Baikal Herbals, czy Receptury Babuszki Agafji). Produkty te bazują na naturalnych składnikach i minerałach – jak oleje z pestek winogron, miód, cynk, krzemionka, ekstrakty z ogórka, aloesu. Coraz popularniejsza staje się samodzielne robienie odżywek, masek, płukanek czy olejów do włosów. Służą temu zarówno dostępne w internetowych sklepach półprodukty jak i produkty, które możemy znaleźć w sklepach zielarskich, a nawet…we własnej lodówce.
Zarówno zioła, jak i żółtka jaj, olejek rycynowy, sok z cytryny,mleko czy drożdze mogą wzmocnić kondycję naszych włosów, rozwiązując różnego rodzaju problemy.
Na regeneracje włosów pomaga lotion z pokrzyw zalanych octem owocowym (płyn powinien być odcedzony oraz schłodzony). Pod żadnym pozorem nie należy jednak stosować świeżych pokrzyw (mogą bowiem barwić włosy na zielony odcień). Można również zdecydować się na wcieranie w skórę głowy olejku łopianowego, a także odżywianie włosów „od wewnątrz” – pijąc napar ze skrzypu polnego lub sok z rzeżuchy.
Dla włosów przetłuszczających się, a przy tym słabych i kruchych, zaleca się kuracje z mięty (stosowanie płukanek po każdym myciu). Natomiast w wypadku występowania łupieżu – używanie preparatów z rozmarynu. Dodatkowo mogą one korzystnie wpływać na intensywność ciemnej barwy włosów. Rozmaryn pobudza krążenie i odżywia skórę głowy bez jej nadmiernego przetłuszczania. Z problemem nadmiernego wydzielania sebum przez skórę głowy wiąże się również występowanie łupieżu. W tym wypadku warto zdecydować się na stosowanie w ramach kuracji soku oraz octu jabłkowego (oczywiście stosowanego w odpowiednim stężeniu).
Także posiadaczki kręconych włosów znajdą coś dla siebie w szerokiej gamie naturalnych środków pielęgnacyjnych. Do ziół sprzyjających włosom kręconym należą m.in. szałwia oraz nasturcja. Szałwia wygładza, wzmacnia i odżywia, z kolei nasturcja poprawia strukturę, układanie się włosów oraz je odświeża. Pielęgnacja może być także dostosowana do koloru włosów – wszystko zależy od naszych potrzeb. A w przypadku samodzielnego tworzenia kosmetyków – także od fantazji.

PODZIEL SIĘ: