Ziołowe płukanki na włosy

Zioła mają swoje zastosowanie w kosmetyce. Idealnie sprawdzają się jako środki do pielęgnacji włosów. Nasze babcie doskonale znają mikstury, które sprawiają, że pukle odzyskują zdrowie i piękny blask. Ziołowe płukanki na włosy przygotujemy z łatwością, a efekt ich zastosowania będzie wręcz powalający.

Zdrowe i piękne włosy

Włosy to nasza wizytówka. Kręcone czy proste, długie lub krótkie – każdy rodzaj wymaga określonej pielęgnacji. Zadbane włosy wyglądają atrakcyjnie. Łatwo się rozczesują, układają i są pełne blasku. W pielęgnacji pomagają kosmetyki oraz specjalistyczne preparaty. Wśród nich znajdziemy także te bardziej naturalne. Ziołowe mieszanki sprawdzają się na włosach, pod warunkiem, że dobrze dopasujemy je do naszych problemów na głowie.

Płukanki ziołowe

Mieszanki ziół mogą wysuszyć nasze włosy, dlatego zanim je przygotujemy, umyjmy głowę i nałóżmy odżywkę. Dzięki temu zioła nie uszkodzą włosów. Płukanka powinna być letnia, co spowoduje zamknięcie łusek włosowych i późniejszy błysk na włosach.

Płukanka z rozmarynu

To mikstura na porost i odświeżenie włosów. Jest polecana szczególnie tym, którzy borykają się z problemem przetłuszczania i łupieżu. Wygląda pasma i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Z powodzeniem może być stosowana u osób z wrażliwą i suchą skórą. Wystarczy, że chłodnego wywaru z gałązki rozmarynu, użyjemy do ostatniego płukania włosów. Nabiorą wtedy blasku i gładkości.

Płukanka rumiankowa

Rumianek ma działanie rozświetlające, dlatego płukani z tego zioła są polecane blondynkom. Napar z rumianku podkreśli złote tony i wzmocni kolor jasnych włosów. Najlepszą metodą jest spłukanie nią włosów i pozostawienie do naturalnego wyschnięcia.

Płukanka z szałwii

Szałwia, w przeciwieństwie do rumianku, przyjaźni się z brunetkami, podkreślając wyrazistość koloru. Przyciemnia włosy i nadaje im niepowtarzalnego blasku. Dla uzyskania dobrego efektu zaleca się spłukanie włosów naparem z szałwii, owinięcie głowy ręcznikiem i pozostawienie w turbanie na 30 minut.

Płukanka pokrzywowa

Regularne stosowanie płukanki pokrzywowej zmniejsza wypadanie włosów. Wzmacnia je i poprawia ich blask. Pokrzywa sprawdza się także w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Umyte pukle należy przepłukać wcześniej przygotowanym, wystudzonym naparem z pokrzywy.

Płukanka pietruszkowa

Płukanka z pietruszki pomoże ujarzmić zbyt puszące się, niesforne włosy. Fryzura stanie się po niej gładka i błyszcząca. W celu przygotowania płukanki trzeba ugotować trzy korzenie obranej pietruszki. Wystudzony wywar można także wcierać w skórę głowy.

Płukanka ze skrzypu polnego

Skrzyp polny odbudowuje strukturę włosa. Po takiej płukance włosy stają się błyszczące i mniej się przetłuszczają. Minerały znajdujące się w skrzypie przyspieszają dodatkowo porost włosów. Należy stosować tylko wystudzoną płukankę.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: