Czy suche szampony są dobre dla włosów i skóry głowy?

Czy suche szampony są dobre dla włosów i skóry głowy

Suche szampony zyskały ogromną popularność kilka lat temu. Początkowo na rynku oferowała je jedna marka, z czasem każda firma kosmetyczna wypuściła własną wersję tego kosmetyku. Polki pokochały suche szampony. Pozwalają one unieść fryzurę, nadać jej objętości i uniknąć mycia głowy, gdy nie mamy na to czasu. Czy suche szampony są dobre dla włosów i skóry głowy?

Suche szampony mogą wysuszać włosy

Suche szampony zawsze bazują na alkoholu o krótkim łańcuchu węglowym. W praktyce działają jak lakier do włosów, który okrutnie wysusza pukle. Jeśli na co dzień odświeżasz fryzurę suchym szamponem lub sięgasz po niego, aby zyskać nieco objętości przed wyjściem do pracy, to twoje kosmyki w końcu wysuszą się na wiór. Staną się łamliwe, szorstkie, końcówki zaczną się rozdwajać.

Nadmierne przetłuszczanie skóry głowy

Czy wiesz, że sięgając po suchy szampon, robisz krecią robotę? Kosmetyk ten wysoko w składzie zawiera alkohol, który wysusza skórę głowy. Ta zaczyna się bronić przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, wytwarzając więcej łoju niż zazwyczaj. W rezultacie twoje włosy szybciej się przetłuszczają i stają się nieświeże.

Alergia na suche szampony

Suche szampony zawierają nie tylko alkohol, ale też silne substancje zapachowe, w rezultacie mogą powodować silną reakcję alergiczną, gdy zaaplikujemy je przy skórze głowy. Warto mieć to na uwadze i nadużywać tego typu kosmetyków zwłaszcza przy skórze alergicznej.

Nadbudowywanie substancji i obciążanie włosów

W suchych szamponach znajdziemy szereg substancji, część z nich jest lotna i odparowuje z włosów, ale niektóre wykazują tendencję do nadbudowywania, przez co obciążają włosy i sprawiają, że te wyglądają nieświeżo.

Włosy wymagają tradycyjnego mycia

Pamiętaj, że żaden suchy szampon nie zastąpi ci tradycyjnego mycia głowy.  Po prostu co pewien czas trzeba usunąć nadmiar łoju, który może stać się pożywką dla drożdży powodujących łupież tłusty. Tego suchy szampon nie zrobi. Ponadto włosy przesiąknięte zapachem dymu dalej będą nieprzyjemnie pachnieć. W odzyskaniu świeżego zapachu pomóc może tylko tradycyjne mycie wodą i szamponem.

PODZIEL SIĘ: