Codzienna pielęgnacja włosów. Prawda i mity

Codzienna pielęgnacja włosów wydaje się być całkowicie prostym i naturalnym zabiegiem, jaki w ciągu roku powtarzamy przynajmniej kilkaset razy. Okazuje się, że wiele osób popełnia błędy, które nie tylko osłabiają włosy, ale i zdecydowanie nie wpływają na ich atrakcyjny wygląd.
Przekonanie o tym, że codzienne mycie głowy jest szkodliwe, to jeden z wielu mitów, jakie pokutują od dawna. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że codzienne mycie włosów wymaga jedynie zastosowania odpowiednich do tego szamponów (są o wiele łagodniejsze, jednak pozwalają skutecznie usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum), by wywierało korzystny wpływ na kondycję włosa i estetyczny wygląd fryzury.
Przez pewien czas, można było spotkać się z opinią, że na problem przetłuszczających się włosów najlepsze jest zaprzestanie… mycia głowy. Oczywiście nie całkowite, jednak znaczne ograniczenie częstotliwości oczyszczania skóry głowy i włosów, miało rzekomo pomóc zwalczyć ten nieestetyczny problem. W rzeczywistości pozostawienie na skórze głowy tłustego filtru, to prosty sposób na osłabienie cebulek i stworzenie idealnego miejsca na rozwój bakterii i grzybów. Zamiast więc rezygnować z mycia głowy, lepiej jest wybierać szampony przeznaczone do tego typu włosów.
Kolejny błąd popełniany przy codziennej higienie, to dawkowanie szamponu bezpośrednio na włosy. Zdaniem ekspertów, działanie to działa bardzo niekorzystnie na delikatną strukturę włosów, co prowadzi do szybszego ich niszczenia. Szampon powinien być rozprowadzany na dłoni i rozcieńczany wodą, zanim zostanie zaaplikowany na głowę. Ważne jest także, by środki oczyszczające nie były przytrzymywane na włosach zbyt długo. Substancje aktywne z powodzeniem poradzą sobie z zanieczyszczeniem i łojem, już w momencie wcierania we włosy szamponu.
Przy codziennej pielęgnacji najważniejszy jest dobór odpowiednich preparatów myjących i pielęgnujących. Nie bez powodu na sklepowych półkach mamy szeroki asortyment, który dedykowany jest różnym typom włosów. Nie należy zapominać także o właściwym nawilżaniu i odżywianiu włosów, które należy regularnie przeprowadzać, niezależnie od typu włosów. Tu również konieczny jest właściwy dobór kosmetyków.

PODZIEL SIĘ: