Farbowanie włosów siwych

Siwienie włosów jest procesem naturalnym. Zaczyna się już około 30 roku życia (a u niektórych nawet wcześniej). Siwienie ma miejsce, kiedy aktywność enzymów odpowiedzialnych za produkcję barwnika w organizmie spada. Siwienie jest uwarunkowane genetycznie, niemniej duży wpływ na jego tempo ma również prowadzony styl życia. Przewlekły stres, zła dieta, używki – to wszystko poważnie wpływa na funkcjonowanie melanocytów (i poziom melaniny we włosach). Siwienie może być również wynikiem choroby metabolicznej czy bielactwa.

Jak sobie radzić.

Na szczęście ludzie od wieków wiedzą, jak sobie radzić ze srebrzystymi pasmami ( oczywiście zakładając, że są one dla nich czymś niepożądanym). Jeśli nie odczuwamy potrzeby farbowania srebrnych włosów – warto pomyśleć o ich właściwej pielęgnacji. Włosy takie wymagają przede wszystkim intensywnego nawilżenia oraz unikania przesuszania (czy to za pomocą suszarki czy wystawiania na promieniowanie UV). Siwe włosy są za to mniej podatne na uszkodzenia niż ciemne. Aby uwydatnić ich kolor – warto używać specjalnie przeznaczonych do nich linii produktów (jak płukanki, delikatnie koloryzujące szampony). Jeśli jednak myśl o siwej czuprynie spędza nam sen z powiek, czas pomyśleć o koloryzacji. Przede wszystkim konieczne jest nabycie trwałego specyfiku, szampony koloryzujące nie są bowiem w stanie pokryć siwych kosmyków.

Farbowanie włosów.

Farby wnikają natomiast głębiej w strukturę włosa, a efekt utrzymuje się na głowie dłużej. Warto jednak pamiętać, w przypadku samodzielnej koloryzacji, by pozostawić preparat na włosach dłużej – siwe włosy są grubsze i trudniej „łapią” kolor. Najlepiej sprawdzają się blondy oraz brązy, natomiast nie poleca się farb w odcieniach czerwieni czy oranżu (ich efekt może być bowiem groteskowo intensywny). Najbezpieczniejsza jest rzecz jasna koloryzacja w salonie fryzjerskim.Alternatywę dla farbowania stanowi „odsiwianie”. Wymaga ono jednak więcej czasu – włosy odzyskują kolor stopniowo i co istotne, rezultat jest przemijający.

TAGI:Siwienie włosów. choroba metaboliczna, bielactwo, farbowanie, szampony koloryzujące, alternatywa dla farbowania.

PODZIEL SIĘ: