Rodzaje koloryzacji

Możemy wyróżnić różne rodzaje koloryzacji. Ze względu na formułę kosmetyku wyróżniamy farby w kremie, w piance, w musie, w maseczce, a nawet w sprayu. Trwałość tych ostatnich jest dyskusyjna, niemniej służą one zazwyczaj do koloryzacji tymczasowej. Innym wyróżnikiem farb (tudzież szamponów) jest ich trwałość. Z reguły wymieniane są 3 stopnie trwałości koloru – zmywalny po kilku myciach włosów, „wytrzymujący” nawet do kilkudziesięciu myć, oraz kolor trwały(utrzymujący się dopóki go nie zmienimy).

Preparaty do koloryzacji.

Preparaty do koloryzacji mogą zarówno radykalnie zmieniać kolor naszych kosmyków, jak i podkreślać jego naturalne piękno. Dodatkowo u fryzjera (a coraz częściej także w domu dzięki nowoczesnym produktom) możemy zdecydować się na wielotonowy kolor, balejaż, pasemka, ombre itd…Farby do włosów możemy podzielić również ze względu na pochodzenie barwników w nich wykorzystanych na roślinne oraz syntetyczne. Roślinne farby zawierają składniki pigmentacyjne pozyskiwane z naturalnych ekstraktów roślin, takich jak kora, liście, łodygi czy korzenie. Najczęściej używa się barwników takich jak henna oraz basma, czyli indygo (ale eksploatowane są także buraki, orzech włoski, rumianek, kora dębu i inne). Warto zwrócić jednak uwagę na pewne ograniczenia naturalnych barwników. Henna na przykład umożliwia jedynie zabarwienie włosów na kolory ciepłe, w dodatku dość często może pojawić się przy jej stosowaniu reakcja alergiczna.

Basma i henna.

Natomiast basma (inaczej reng) dobre efekty koloryzacyjne daje jedynie w połączeniu z innymi barwnikami (jak henna czy galasy). Ponad to efekt koloryzacji farbami pochodzenia roślinnego często jest niejednolity. Do ich zalet należy natomiast fakt, że włosy po takim zabiegu zyskują naturalny wygląd i połysk (choć stają się bardziej odporne na rozjaśnianie oraz trwałą ondulację). Jeśli chodzi o farby syntetyczne, to cieszą się one współcześnie większą popularnością. Łatwiej uzyskać przy ich pomocy pożądany odcień, jednak z drugiej strony – mocniej oddziałują one na strukturę włosa, mogą również niszczyć nasze kosmyki. Istotne jest zatem, by wybierać farby bez amoniaku, a już po koloryzacji włosy odżywiać – specjalnymi odżywkami, maskami czy płukankami. W ten sposób nie tylko zadbamy o kondycję pukli, ale też przedłużymy trwałość koloru.

TAGI: Farby do włosów, efekt koloryzacji, henna, basma, barwniki, wielotonowy kolor, pasemka, składniki pigmentacyjne.

PODZIEL SIĘ: