Wypadanie włosów
Codziennie tracimy kilkaset włosów. Normą jest utrata od 100 – 200 włosów – jako, że na głowie mamy włosy w różnej fazie wzrostu, wypadające włosy są zastępowane przez nowe cebulki. Co jednak ,jeśli wypadanie włosów jest nadmierne? Przede wszystkim warto jest poznać przyczynę tego stanu – wtedy będzie można zwalczyć problem w zarodku. U źródeł wzmożonej utraty włosów może leżeć:
nieprawiłowa, uboga w mikroelementy i białka dieta: w takim wypadku pomocna będzie zmiana sposobu odżywiania, zwiększenie udziału białka w jadłospisie, uzupełnienie go o żelazo oraz inne minerały, a także zażywanie suplementów z witaminami z grupy B oraz z aminokwasami;wzmożone napięcie, długotrwały stres : choć to problem natury psychologicznej, wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, jedynym rozwiązaniem jest unikanie emocjonalnych napięć lub ich zminimalizowanie; uszkodzenie włosów : spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, stosowaniem lokówki, prostownicy, wybielaczy, barwników, brak ochrony przed promieniowaniem UV, czy innymi szkodliwymi egzogennymi czynnikami;
zmiany hormonalne: związane m.in. z procesem menopauzy u kobiet (niedobory estrogenu mogą sprawiać, że włosy stają się osłabione i podatne na uszkodzenia); pomóc może terapia hormonalna.
choroby skóry głowy, zwłaszcza łupież mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów (podobnie nadmierna produkcja sebum) – wtedy warto zastosować kurację antyłupieżową; Jeśli jednak procesowi wypadania włosów towarzyszą dodatkowe objawy, jak świąd, zmęczenie, brak apetytu, drażliwość, kłopoty z koncentracją oraz problemy skórne – niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Można bowiem przypuszczać, że wypadanie włosów jest w takim wypadku objawem innego, często poważniejszego schorzenia (jak niedokrwistość czy choroby tarczycy).