Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Znaczący wpływ na to, w jakiej kondycji są włosy mają problemy ze skórą głowy. Jednym z takich jest nadczynność gruczołów łojowych. Powoduje ona przetłuszczanie się włosów – co czyni je wymagającymi specjalnej troski. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się nie oznacza, wbrew pozorom, jedynie ich codziennego (lub nawet częstszego) mycia. Paradoksalnie, zbyt częste „traktowanie” kosmyków szamponem może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, czego efektem jest jeszcze większa produkcja oleistej substancji.

Właściwy dobór szamponów.

Przy pielęgnacji konieczne jest zatem nie tylko zwrócenie uwagi na włosy, ale też na szczególne potrzeby skóry głowy. Oczywiście, warto zaopatrzyć się w szampon przeznaczony do włosów tłustych, dobrze jest jednak wybrać taki, który będzie łagodny dla skóry. Poza tym – trzeba dokładniej przyjrzeć się włosom – mogą one bowiem przetłuszczać się zarówno na całej długości, jak i tylko u nasady. Szampon do włosów przetłuszczających się stosujemy tylko tam gdzie to konieczne (co jest istotne zwłaszcza, jeśli włosy na końcówkach mają tendencje do przesuszania). Przy włosach tłustych szczególnie uważać należy również na temperaturę wody – nie może być ona gorąca (to dodatkowo mogłoby pobudzić gruczoły do pracy). Szampon można natomiast pozostawić na kosmykach nieco dłużej, jednak jego aplikacja powinna przebiegać ostrożnie (by uniknąć podrażnień skóry głowy).

Preparaty pielęgnacyjne.

Jeśli nie mamy możliwości codziennego umycia włosów, warto zaopatrzyć się w produkty takie jak suchy szampon, chusteczki nawilżające (do usuwania nadmiaru olejków z powierzchni włosów). Pomocny może być również talk albo puder, które po nałożeniu wystarczy wyczesać. Jeśli chodzi o inne preparaty pielęgnacyjne, to istotne aby nie obciążały włosów. Owszem, można stosować maski (najlepiej by miały w składzie glinki lub inne substancje oczyszczające), odżywki – jednak z umiarem i oszczędnie dozując. Włosów tłustych starajmy się również zbyt często nie czesać ani nie stylizować. Czesanie stymuluje bowiem gruczoły łojowe, a ponad to – rozprowadza tłuszcz wzdłuż łuski włosa.

TAGI: Nadczynność gruczołów łojowych, skóra głowy, tłuste włosy, preparaty pielęgnacyjne, suchy szampon, chusteczki nawilżające.

PODZIEL SIĘ: