Łamanie się włosów
Łamanie się włosów nigdy nie powinno być lekceważone. Może bowiem prowadzić do poważnych chorób – w tym łysienia. Genezy łamliwości włosów można dopartywać się w wielu czynnikach. Należą do nich między innymi:
przesuszenie włosów (wynikające np. z nadmiernego wystawienia na działanie promieni słonecznych), używanie nieodpowiednich kosmetyków (zawierających w składzie alkohol lub jego pochodne), zbyt częste prostowanie lub kręcenie włosów przy użyciu gorącego powietrza, rozjaśnianie lub farbowanie, czesanie włosów w sposób gwałtowny lub na mokro, stosowanie nadmiaru kosmetyków przeznaczonych do stylizacji (zwłaszcza pianek i lakierów).Przyczyną może być również uboga w mikroelementy dieta, a także czynniki genetyczne – jak cienka budowa włosa, czy chorobowe (niedoczynność bądź nadczynność tarczycy oraz grzybica).
Niestety – trudno jest całkowicie zapobiec łamaniu się włosów. Warto jednak stosować działania profilaktyczne oraz odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim włosów łamliwych nie powinno się narażać na działanie wysokich temperatur. Dobrze jest natomiast używać łagodnych kosmetyków, zawierających substancje ułatwiające regenerację. Uszkodzone, łamliwe włosy wymagają również specjalnego sposobu szczotkowania – po myciu zalecane jest stosowanie grzebienia z grubymi zębami natomiast na co dzień – szczotki z naturalnego włosia. Warto każdorazowo po myciu stosować skoncentrowane sera, płukanki oraz odżywki do włosów łamliwych, oraz mgiełki ułatwiające rozczesywanie. Korzystnie działa również stosowanie rozmaitych olejków, masek czy balsamów. Czego unikać przy łamliwych włosach? Przede wszystkim zabiegów „inwazyjnych” jak prostowanie, kręcenie lokówkączy tapirowanie. Bezwzględnie należy też zrezygnować z trwałej ondulacji, częstego farbowania oraz długotrwałego wystawiania włosów na promieniowanie ultrafioletowe (zalecane jest stosowanie odżywek z odpowiednimi filtrami).