Koloryzacja bez tajemnic, czyli o jej rodzajach

Dla większości współczesnych kobiet, to całkowicie standardowy zabieg kosmetyczny. Pod pojęciem – koloryzacja włosów, kryje się wszystko to, co jest związane ze zmiana koloru włosów. Specjaliści określają w ten sposób farbowanie, balejaż, pasemka, kontrasty, a nawet makijaż włosów. Dodatkowo wyróżnia się koloryzację trwałą, półtrwałą i nietrwałą. Czym różnią się poszczególne zabiegi?
Mówiąc o rodzajach koloryzacji włosów, można wyróżnić przede wszystkim:

  • Farbowanie, które charakteryzuje się nanoszeniem preparatu koloryzującego na całe włosy, tylko w jednym odcieniu,
  • Pasemka, czyli koloryzacja tylko wybranych pasm włosów, w dowolnie wybranym kolorze (lub kolorach),
  • Balejaż (baleyage) – jeszcze jakiś czas temu bardzo popularna metoda zmiany koloru włosów. W przeciwieństwie do pasemek, to swoistego rodzaju gra kolorów, często tak subtelna, że widoczna tylko i wyłącznie w pełnym oświetleniu. Wykonany przez profesjonalistę, efektywnie podkreśla linię cięcia włosów, tuszuje siwiznę, a także poprawia symetrię twarzy,
  • Makijaż włosów, to prawdziwa i trudna sztuka, która polega na takim doborze kolorów, aby w rezultacie uzyskać efekt „cieniowania” pełną gamą kolorów, które idealnie ze sobą współgrają. Taki makijaż włosów wykonuje się za pomocą preparatów tonujących, które nie zmieniają radykalnie koloru. Efekt utrzymuje się przez kilka kolejnych myć, a kolor stopniowo ulega wypłukaniu,
  • Kontrast – można go użyć w większości technik koloryzacji, a dzięki zastosowaniu np. dwóch mocno różniących się od siebie kolorów pasemek lub jednego wyraźnie odcinającego się pasma, uzyskuje się odważny, często drapieżny i nowoczesny kształt i wygląd fryzury.

Oczywiście każda koloryzacja może być trwała, czyli utrzymywać się przez bardzo długi czas (kolor nie wypłukuje się, jednak może przejawiać tendencję do blaknięcia) lub półtrwała, gdzie efekty znikają po około 6-8 tygodniach. W celu uzyskania tylko jednorazowego efektu, wykonuje się tzw. nietrwałą koloryzację, najczęściej za pomocą pianek koloryzujących, które wypłukują się już po pierwszym myciu głowy.

PODZIEL SIĘ: