Jak poradzić sobie z elektryzowaniem włosów?

Jak poradzić sobie z elektryzowaniem włosów
Alexandru Zdrobău z Unsplash

Elektryzowanie się włosów to duży problem zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z kilku czynników. Jak poradzić sobie z elektryzowaniem włosów?

Niepożądane elektryzowanie się włosów

Chyba nikt nie lubi tego stanu, gdy włosy przyklejają mu się do swetra, a po zdjęciu czapki każdy włos stoi w inną stronę. Taki widok z pewnością nie dodaje nam uroku. Wszystkiemu winne jest fizyczne zjawisko elektryzowania włosów. Ładunki jednoimienne się odpychają, a różnoimienne przyciągają.

Ubrania pierz z dodatkiem płynu antystatycznego

Jak poradzić sobie z puchem na głowie lub z włosami, które przyklejają się do ubrań? W tym drugim przypadku pomóc może odpowiednie pranie odzieży. Aby ubrania nie elektryzowały twoich włosów, pierz je z dodatkiem płynu do płukania, który posiada właściwości antystatyczne. Oznacza to, iż zapobiega elektryzowaniu. Ponadto ważna jest sama tkanina. Zazwyczaj bawełna czy wiskoza nie elektryzują włosów, dlatego w lecie rzadko borykamy się z tym problemem. Kłopoty pojawiają się, gdy zakładamy swetry, aby osłonić się przed chłodem. Nieważne, czy są one wykonane z akrylu, kaszmiru czy wełny, mogą silnie elektryzować włosy.

Jeśli twoje włosy elektryzują się po zdjęciu czapki, warto pomyśleć też o tym, aby wyprać ją z dodatkiem płynu do płukania o właściwościach antystatycznych. Tak naprawdę rodzaj uczesania – rozpuszczone włosy, kucyk czy kok nie mają tutaj żadnego znaczenia.

Dobra odżywka zapobiegnie elektryzowaniu się włosów

Włosy mniej się elektryzują, gdy odpowiednio o nie dbamy. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, sięgaj po odżywki do włosów na bazie silikonów i innych substancji kondycjonujących. Nakładaj ją po każdym myciu głowy, a twoje pukle będą gładkie i lśniące. Staną się też na tyle dociążone, że unikniesz puchu na swojej głowie.

Suszarka z funkcją jonizacji

To bardzo przydatne urządzenie, suszarka z funkcją jonizacji nie kosztuje dziś majątku, dlatego warto pomyśleć o jej zakupie. Korzystając z niej, unikasz elektryzowania się włosów. Te stają się gładkie i miękkie, ładnie też przylegają do głowy, dużo łatwiej można je zdyscyplinować i uzyskać estetyczną fryzurę.

Nawilżenie włosów

O włosy warto dbać w sposób całościowy. Jeśli nie musimy, nie prostujmy ich prostownicą, zrezygnujmy też z rozgrzanej do czerwoności lokówki. Tego typu urządzenia pozwalają wyczarować fryzurę jak z kolorowego czasopisma, ale mają jedną, zasadniczą wadę. Gorące powietrze wysusza włosy i czyni je podatnymi na elektryzowanie. Jeśli musisz je wystylizować prostownicą, sięgnij po preparat termoochronny. Możesz też stosować olejowanie. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju wygładzą włosy i zapobiegną ich elektryzowaniu.

PODZIEL SIĘ: