Farbowanie włosów

Koloryzacja włosów jest znana ludziom już od tysiącleci. Współcześnie farby zmieniły formułę na mniej szkodliwą, co więcej, można zaopatrzyć się również w produkty, które włosy odżywiają. Profesjonalne farbowanie włosów jest możliwe nie tylko w salonie fryzjerskim. Jednakże w pewnych wypadkach lepiej zdecydować się na koloryzację wykonaną przez zawodowca. Zaliczamy do nich sytuację, w których: chcemy radykalnie zmienić kolor pasm – zwłaszcza z ciemnych na jasne odcienie; kiedy nasze włosy są zniszczone i nie wiemy, jak zareagują na mieszankę koloryzującą; gdy chcemy uzyskać efekt inny niż kolor jednolity (np. pasemka, ombre, balejaż czy inne).

Podstawowe zasady farbowania włosów.

Jeśli jednak zamierzamy farbować włosy samodzielnie, warto pamiętać o kilku zasadach. Instrukcję użycia czytamy dokładnie; jeśli chcemy zafarbować jedynie odrosty – nie nakładajmy farby na całą długość włosów; warto nabyć 2 opakowania farby również przy włosach półdługich, a nawet gęstych, choć krótkich kosmykach. Poza tym – prawdą jest, że koloryzację powinno się przeprowadzać na włosach nieumytych. Sebum oraz tłuszcz pomagają bowiem ochraniać skórę głowy przed szkodliwym działaniem barwników. Jeśli chodzi o ochronę skroni czy uszu – musimy ją sobie zapewnić same, najlepiej przez natłuszczenie tych miejsc kremem lub wazelina bezpośrednio przed koloryzacją. Jeżeli natomiast chodzi o stosunkowo powszechny problem „farbowania” już po koloryzacji, np. poduszek, ubrań czy ręczników…Można go uniknąć, jeśli koloryzację przeprowadzi się prawidłowo. Preparat trzeba trzymać na głowie odpowiednio długo, podobnie odżywkę – wszystko to ma na celu domknięcie łusek włosów.

Koloryzacja włosów.

Przy koloryzacji warto również mieć na uwadze, które odcienie charakteryzują się trwałością, a które – znacznie mniej. Generalnie zasada jest prosta – najszybciej z włosów wypłukują się kolory w intensywnych barwach czerwieni, mahoniu, bakłażana, czy niebieskiej czerni. Dodatkowo, jeśli nasze włosy są zniszczone (długoletnim rozjaśnianiem czy trwałą ondulacją), to kolor będzie znikał jeszcze szybciej. Błędem podczas samodzielnej koloryzacji jest często nakrywanie (lub wręcz szczelne okrywanie) głowy. W ten sposób powietrze nie ma dostępu, mieszanka nie ulega utlenieniu, a kolor…jest daleki od oczekiwań. Poza tym może dojść do podrażnień. Stąd – warto bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i nie dodawać nic „od siebie” przy farbowaniu włosów.

TAGI: Profesjonalne farbowanie, odżywki do włosów, natłuszczenie kremem, odżywki, intensywne barwy, podrażnienia.

PODZIEL SIĘ: