Czy silikony w odżywkach do włosów są złe?

Czy silikony w odżywkach do włosów są złe

Silikony to dość kontrowersyjne składniki kosmetyków dostępnych na polskim rynku. Dodaje się je do wielu produktów, w tym do podkładów, kremów do twarzy i odżywek do włosów. Nasze pukle dobrze jest po myciu szamponem jakoś zregenerować, domknąć im łuski i przywrócić naturalną barierę lipidową. Czy silikony w odżywkach do włosów są złe?

Silikony w odżywkach do włosów nie szkodzą

O ile silikony w kosmetykach do pielęgnacji twarzy mogą wydawać się oszustwem, w końcu one poprawiają jej kondycję jedynie doraźnie, powlekając skórę charakterystycznym filmem o dużym poślizgu, o tyle w odżywkach do włosów nie robią żadnej krzywdy. W końcu gdy włosy są suche, fajnie jest je zmiękczyć i wygładzić, nawet jeśli to miałoby się okazać małym oszustwem. Dzięki silikonom włosy prezentują się o wiele lepiej.

Czy silikony są dobre dla zdrowia?

Od lat toczą się dyskusje, czy silikony są bezpieczne i nie wywierają negatywnego wpływu na stan naszego organizmu. O tyle z tymi nakładanymi na skórę, możemy mieć wątpliwości, w końcu niektóre mają na tyle małe cząstki, że mogą przenikać w jej głąb, o tyle w odżywkach do włosów nam nie szkodzą. Jak mogą bowiem zrobić nam krzywdę, gdy nakładamy je na długość, nie przy skórze głowy? Włosy stanowią martwy wytwór naskórka i warto to mieć na uwadze, dobierając pielęgnację. Pukle nie zregenerują się tak jak skóra, można je jedynie wygładzić, zmiękczyć i nawilżyć. Służą do tego przeróżne kosmetyki. Odżywki do włosów z silikonami wcale nie są takie złe, jak może się wydawać.

Czy silikony się nadbudowują

Silikony nie obciążają włosów i nie powodują ich wypadania. Wystarczy bowiem używać dobrego, oczyszczającego szamponu z SLES, a większość zawiera ten surfaktant. On już doskonale poradzi sobie ze zmyciem silikonów, nawet tych wielkocząsteczkowych. Odżywkę po myciu głowy zawsze aplikuj z umiarem. Nie ma sensu wcierać w pukle pół butelki gęstej emulsji, bo i tak nam to w niczym nie pomoże.

Olejowanie dla nawilżenia, silikony dla wygładzenia

Odżywki do włosów z silikonami uchodzą za produkty, które nie poprawiają kondycji naszych pukli. Owszem, naturalne oleje są bardziej odżywcze, ale włosy jest martwy i warto to mieć na uwadze. Dzięki olejowaniu może stać się bardziej elastyczny i lepiej nawilżony, ale naturalne kosmetyki nie dają tak spektakularnych rezultatów jak silikony. Zawsze można zresztą połączyć działanie obu składników. W tym celu można olejować włosy raz w tygodniu, a w pozostałe dni używać odżywki na bazie silikonów.

Odżywki z silikonami idealne dla suchych włosów

Silikony są substancjami syntetycznymi. Niestety, nie mają naturalnego rodowodu. Jednak stosowane z umiarem w przypadku pielęgnacji włosów mogą zdziałać zdecydowanie więcej dobrego niż złego. Dlatego nie warto z nich rezygnować, zwłaszcza gdy mamy suche włosy i żadne naturalne odżywki nie likwidują puchu na naszej głowie.

PODZIEL SIĘ: