Jak samodzielnie farbować włosy?

Zmiana koloru włosów jest dla kobiet nie tylko zabiegiem kosmetycznym. Często stanowi ona również sposób na odświeżenie wizerunku, zaakcentowanie pewnej zmiany, która w nas zaszła, odmłodzenie się. Współcześnie preparaty do koloryzacji są ogólnodostępne. W dodatku coraz bardziej zaawansowana technologia sprawia, iż nie niszczą one włosów w takim stopniu jak kiedyś. Można wybierać spośród koloryzacji u fryzjera, oraz samodzielnej, w domowym zaciszu. Do wad tej pierwszej należą przede wszystkim wyższy koszt, konieczność znalezienia zaufanego „mistrza nożyczek” (należy bowiem pamiętać, że nie wszystkie salony wykorzystują produkty najwyższej jakości, tnąc wydatki sięgają po tanie preparaty).

Różnorodność produktów.

W domu z kolei samodzielnie wybieramy produkt i…tylko do siebie możemy mieć pretensje jeśli kolor będzie niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Wśród preparatów koloryzujących wyróżniamy te dające efekt utrzymujący się od kilku dni, kilku miesięcy, lub trwały. Współcześnie możemy wybierać również spośród rozmaitych konsystencji – znane są nie tylko farby „tradycyjne” w formie płynnych mieszanek, ale także te w piankach, musach czy maskach. Niezależnie jednak od rodzaju preparatu, na który się zdecydujemy warto pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących samodzielnej koloryzacji. Przede wszystkim nie należy nakładać kosmetyku na włosy zniszczone – taki rodzaj włosów lepiej jest najpierw poddać regeneracji (często długotrwałej), w przeciwnym razie rezultat farbowania może być tragiczny w skutkach (od niewłaściwego koloru po utratę znacznej ilości włosów). Warto również pamiętać, iż samodzielne rozjaśnianie ciemnych włosów może się źle skończyć. W domu lepiej jest stosować kosmetyki o odcieniu zbliżonym do naszych naturalnych kosmyków. Ważne jest też zaopatrzenie w 2 a nawet 3 opakowania farby, aby starczyło mieszanki koloryzującej.

Farba dopasowana do karnacji skóry.
Jeśli chodzi o okres poprzedzający farbowanie – przez kilka dni warto nie myć włosów. Sebum pomoże bowiem ochronić skórę głowy przed ewentualnymi podrażnieniami. Skóra twarzy, skronie oraz ubranie muszą być podczas koloryzacji zabezpieczone. Na koniec wskazówka dotycząca doboru kolorów: dobrze jest dopasować je do naszej karnacji, pamiętając że ze zniszczonych włosów farba wypłukuje się szybciej, zaś do najmniej trwałych barwników należą te czerwone, niebieskie czy fioletowe.

TAGI: Odświeżenie wizerunku, współczesne preparaty, preparaty koloryzujące, regeneracja włosów, naturalne kosmetyki.

PODZIEL SIĘ: