Rozdwojone końcówki

Włosy – obojętne czy krótkie, czy długie, kręcone czy proste – wymagają uważnej pielęgnacji. Nawet jeśli nie stosujemy zabiegów, które mogłyby w jakiś sposób kondycji naszych włosów zaszkodzić, musimy być przygotowane na to, że kosmyki mogą po prostu „spłatać nam figla”. Jedną z takich sytuacji jest pojawienie się rozdwojonych końcówek. Problem ten przytrafia się zazwyczaj osobom, które posiadają długie pukle (bądź krótkie, ale osłabione), i jest dość powszechny. Dlaczego końcówki się rozdwajają? Ma to związek ze strukturą włosa.

Złamana struktura włosa.

Kiedy zewnętrzna jego łuska ulega zniszczeniu, łamie się struktura włosa, a jego końcówki zaczynają się strzępić (zazwyczaj dzieje się to po osiągnięciu przez włosy długości 10 cm). Wpływ na pojawienie się rozdwojonych końcówek mają również takie czynniki jak ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, suszenie suszarką, mycie nieodpowiednimi produktami. Zbyt duża ilość stosowanych kosmetyków może prowadzić do nadmiernego otwierania łuski włosa, zwiększać jego łamliwość. Bardzo szkodzi kosmykom również rozczesywanie na mokro, czy używanie szorstkiej szczotki.

Dostarczanie protein.

Paradoksalnie niewskazane jest też zbyt częste czesanie suchych włosów. O szkodliwości suszarki nie trzeba nikomu przypominać, mało kto jednak wie, że zbyt ciepły strumień powietrza może powodować również rozdwajanie się końcówek. Co można zrobić? Przede wszystkim istotne jest kompleksowe odżywienie,dostarczanie włosom protein, dbanie o ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak słońce i wiatr. Unikanie uszkodzeń mechanicznych sprowadza się natomiast do używania szczotki z naturalnego włosia oraz wybór odpowiedniego uczesania. Włosy długie warto na przykład na noc spinać w luźny kok lub warkocz. Nie należy też zapominać o regularnym podcinaniu końcówek u fryzjera.

TAGI: Uważna pielęgnacja włosów, promieniowanie ultrafioletowe, nieodpowiednie suszenie, dostarczanie protein, spinanie włosów na noc.

PODZIEL SIĘ: