Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów jest procesem, który wbrew pozorom, wymaga więcej niż użycie szamponu, odżywki, szczotki oraz suszarki (okazjonalnie wcierki, maseczki itd).
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby kosmetyk był dostosowany do rodzaju naszych włosów. Następnie – upewnić się, że szczotka nie podrażnia skóry głowy, jest wykonana z miękkich, elastycznych materiałów (najlepsze będzie naturalne włosie). Przy suszeniu konieczne jest zachowanie ostrożności – najpierw używanie ciepłego (ale nie gorącego) powietrza, a następnie zimnego (by domknąć łuski włosowe).
To jednak tylko podstawy. Do kompleksowej pielęgnacji włosów należą bowiem także:
* odżywianie ich od wewnątrz – zarówno za pomocą odpowiedniej diety (bogatej w witaminy A,E, beta – karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe), oraz suplementacji (na rynku można znaleźć wiele preparatów ze skrzypem, pokrzywą czy innymi minerałami działającymi korzystnie na strukturę włosa).
* codzienna ochrona przed zniszczeniami – za pomocą odpowiednich kosmetyków (zwłaszcza latem, takich z filtrami UV), ale także poprzez unikanie czynników destrukcyjnie wpływających na włosy – farb (szczególnie tych zawierających amoniak), prostownic, lokówek, suszenia gorącym powietrzem, wysuszających kosmetyków (jak pianki czy lakiery zawierające alkohol);
* różnorodność – nie warto stosować cały czas tej samej linii produktów, włosy także „lubią” zmiany; ponad to dobrze jest sięgnąć po naturalne metody, rodem z „babcinego kajeciku”;
* systematyczność – w używaniu wszelkiego rodzaju odżywek i maseczek najważniejsze jest ich regularne nakładanie, tylko ono może zagwarantować widoczne rezultaty;
* regularne wizyty w salonie fryzjerskim – podcinanie rozdwajających się końcówek (co 6 tygodni) , czasami stosowanie kuracji odżywczych.
A na co dzień? Warto także pamiętać o delikatnym traktowaniu włosów i skóry głowy, o ich systematycznym, co najmniej kilkuminutowym czesaniu co wieczór (połączonym z masażem głowy).

PODZIEL SIĘ: