Jak pomóc dziecku w odchudzaniu?

Jak pomóc dziecku w odchudzaniu
Jannis Brandt z Unsplash

Nadwaga wśród dzieci i młodzieży jest coraz bardziej rozprzestrzenionym problemem i każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na odżywianie swojego dziecka. Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej od ośmiu lat stale rośnie liczba odchudzających się dzieci. Z drugiej strony rośnie również liczba dzieci z nadwagą i otyłością. Problemy wywołane zbyt dużą wagą wśród dzieci w większości przypadków są rezultatem zbyt małej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowego odżywiania. Dieta dla dzieci nie może być jednak zbyt restrykcyjna oraz mieć na celu bardzo szybkie obniżenie wagi, ponieważ może to doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Znaczenie diety w zdrowiu dziecka

Odchudzenie otyłego dziecka jest bardzo istotne nie tylko ze względu na ewentualne problemy w integracji z rówieśnikami, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że nadwaga w młodym wieku nie jest dużym problemem i z czasem dziecko schudnie bez zewnętrznej integracji i stosowania diet. W niektórych przypadkach taki scenariusz staje się rzeczywistością, ponieważ w okresie odżywiania przyśpiesza się metabolizm oraz zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Zazwyczaj jednak zignorowanie problemów związanych z nadwyżką wagi i nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi pogłębia się z wiekiem. Otyłe dzieci są narażone na nadciśnienie, zbyt wysoki cholesterol, miażdżyca, problemy z oddychaniem i przeciążenie stawów. Rozwiązaniem problemów z odżywianiem u dzieci może być dieta pudełkowa do domu.

Odchudzanie otyłego dziecka: zasady

W zależności od wieku oraz nawyków żywieniowych, w wielu przypadkach nie ma możliwości wprowadzenia diety o surowo określonych regułach. Zamiast tego rodzice powinni zadbać o zmianę nawyków żywieniowych i zachęcania dziecka do samodzielnego wybierania zdrowych produktów. Jeżeli chcemy pomóc w schudnięciu dziecku do 7/8 roku życia, nie powinniśmy decydować się na zmniejszenie kaloryczności posiłków, a jedynie zamienić produkty na zdrowsze. „Eksperymenty” z liczeniem kalorii można zacząć dopiero wtedy, kiedy dziecko jest w stanie zrozumieć zależność pomiędzy posiłkami i dostarczaną przez nie energią. Dziecko powinno jeść 4–5 razy dziennie, w mniej więcej regularnych odstępach czasu. Dziecko powinno więc otrzymywać zdrową przekąskę do szkoły oraz zdrowy, ciepły obiad.

Dieta dla dzieci – najzdrowsze wybory żywieniowe

Dieta dla dziecka powinna być bogata w warzywa oraz owoce. Konieczne jest także dostarczanie dużej ilości błonnika, najlepiej z produktów z pełnego ziarna. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak zmuszać swojego dziecka do jedzenia produktów, których nie lubi, niezależnie od ich wartości. Zazwyczaj nie ma też konieczności przygotowywania specjalnych dań dietetycznych. Zamiast tego rodzice mogą się skupić na wybieraniu zdrowych produktów – np. owoców zamiast słodyczy w formie przekąski. Warto także zadbać o wyeliminowanie tzw. pustych kalorii, szczególnie z napojów. Zachęcamy więc dzieci do picia wody oraz mieszamy soki z wodą. W zadbaniu o zdrowie dziecka może pomóc catering dietetyczny Zabrze

PODZIEL SIĘ: