Pielęgnacja włosów długich

Długie włosy od tysiącleci stanowią jeden z atrybutów kobiecości. Ich pielęgnacja jest jednak dość czasochłonna. Warto przy tym pamiętać, że włos wzrasta w tempie około 1 – 1,5 cm na miesiąc, ale istnieją pewne naturalne ograniczenia.
To niestety nie mit, że dbanie o długie włosy wymaga więcej energii i uwagi niż o włosy krótkie. Są one bowiem przede wszystkim bardziej narażone na uszkodzenia (zwłaszcza końcówki), intensywniej reagują na stosowanie niewłaściwych (zbyt drażniących) preparatów myjących czy odżywiających.

Mycie długich włosów.

Pielęgnacja długich włosów nie może ograniczać się tylko do nich – ważne, by odpowiednio zadbać o skórę głowy – jej kondycja ma bowiem znaczący wpływ na stan włosów.
Szczególną ostrożność należy zachować przy myciu włosów – od precyzyjnego i starannego doboru kosmetyków począwszy, na delikatnym traktowaniu mokrych kosmyków skończywszy. Należy pamiętać, by delikatnie wcierać szampon oraz rozmaite odżywki we włosy, a ich rozczesywanie odłożyć do czasu, póki trochę nie wyschną. Pod żadnym pozorem nie należy włosów szarpać, szorować czy intensywnie wycierać ręcznikiem. Warto prócz tego nabyć specjalny ręcznik do osuszania włosów (lub skorzystać z bawełnianej, nieużywanej koszulki). Nie należy przy tym zbyt często myć długich włosów (o ile nie mają skłonności do przetłuszczania).

Dbałość o włosy podczas snu.

Z racji narażenia na liczne uszkodzenia mechaniczne również podczas snu powinniśmy zadbać o „bezpieczeństwo” włosów – przede wszystkim nie kładąc się spać z rozpuszczonymi czy mokrymi włosami (najlepiej jest zapleść z suchych już pasm luźny warkocz). Długie włosy należy również często szczotkować – zapobiegnie to elektryzowaniu się oraz plątaniu (pod warunkiem wyboru profesjonalnego narzędzia). Nagrodą za ten wysiłek będą lśniące pasma, bez rozdwojonych końcówek, i odpowiednio się układające. Wszelkie zasady pielęgnacji warto stosować tak ,by pasowały do naszego stylu życia. Każde włosy są przecież inne i odpowiada im inny rodzaj dobieranych specyfików.

TAGI: Mycie włosów, szampony, odżywki, dobór kosmetyków, końcówki włosów.

PODZIEL SIĘ: