Jak właściwie myć włosy?

Jak właściwie myć włosy
Corina Rainer z Unsplash

Wydawałoby się, że nie ma prostszej rzeczy na świecie niż… mycie włosów. Nic bardziej mylnego!

Tylko w teorii mycie kosmyków jest podstawową oraz nieskomplikowaną czynnością higieniczną. W praktyce sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Jedynie nieliczni obywatele mogą poszczycić się dobrze zadbaną czupryną. Jeszcze mniejszą grupę stanowią ci, którzy posiadają zdrową i czystą skórę głowy. Efektem nieprawidłowo umytej głowy są najczęściej przetłuszczające się włosy, a więc problem, który dotyka miliony kobiet na całym świecie!

Prawidłowe mycie włosów

Jak zatem prawidłowo wykonać tę czynność? Ważna jest przede wszystkim kolejność nakładania poszczególnych specyfików pielęgnacyjnych do włosów. Maski, odżywki należy nakładać zawsze przed rozpoczęciem mycia szamponem. Uprzednio przed zmoczeniem głowy warto rozczesać kosmyki, dzięki czemu woda, ale i szampon, precyzyjnie dostaną się w poszczególne pasma włosów. By szampon się dobrze pienił, wystarczy zwilżyć włosy zawsze letnią wodą. To samo dotyczy spłukiwania specyfiku. Temperatura wody jest bardzo ważna: zbyt ciepła wysusza włosy, zbyt zimna – osłabia je.

Masaż skóry głowy

Warto zadbać o to, by mycie nie było obowiązkiem, a przyjemnością! W tym celu należy okrężnymi ruchami masować skórę głowy, a nie pasma na całej długości. Proste? Teraz już tak! Prawidłowo oczyszczone włosy to gwarancja lśniących pukli oraz zdrowej skóry głowy – bez łupieżu!

Natalia Wieteska

 

PODZIEL SIĘ: