Domowe sposoby pielęgnacji włosów

Choć współcześnie oferta salonów fryzjerskich i kosmetycznych jest coraz bardziej urozmaicona, to i tak największa odpowiedzialność za kondycję naszych włosów spoczywa na nas. Pielęgnacja włosów w domu może się odbywać zarówno przy pomocy profesjonalnych preparatów dostępnych w drogeriach (a także kosmetyków aptecznych), jak i samodzielnie wykonanych środków pielęgnacyjnych (m.in. w oparciu o tzw. „babcine” receptury). W stosowaniu różnego rodzaju kosmetyków zasadniczą rolę odgrywa systematyczność oraz ich prawidłowe zastosowanie.

Płukanki i maski.

Częstotliwość mycia, wcierania olejków, korzystania z płukanek, masek czy odżywek powinna być dostosowana do naszego rodzaju włosów oraz indywidualnych preferencji, a także pory roku. Jak wiadomo – w zimie oraz w lecie włosy potrzebują obfitszego nawilżenia. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj pielęgnacji, niemniej można wyróżnić sposoby przeznaczone do konkretnych typów włosów. Na przykład posiadaczki włosów normalnych mogą sobie pozwolić na ich względnie częste mycie, stosowanie odżywek, powinny jednak uważać na końcówki (by się nie rozdwajały). Natomiast w wypadku włosów suchych, bardziej podatnych na uszkodzenia, konieczne jest stosowanie preparatów nawilżających, regenerujących, masek odżywczych, a także systematyczne olejowanie włosów (np. przy pomocy oleju kokosowego).

Płukanki i codzienne mycie włosów.

Włosy przetłuszczające się również mogą nastręczać problemów na co dzień. Konieczne jest ich codzienne mycie, ale też stosowanie płukanek (najlepiej ziołowych), nieobciążających włosów odżywek czy pianek. Ważnym elementem pielęgnacji każdego rodzaju włosów jest również dobór odpowiedniej temperatury wody w której myjemy, oraz temperatury suszenia. Ani woda, ani strumień powietrza nie mogą być gorące.

TAGI: Pielęgnacja włosów, typy włosów, preparaty dostępne w drogeriach, dobre kosmetyki, olejowanie włosów, płukanki.

PODZIEL SIĘ: