Dlaczego włosy wypadają?

Stres, zła dieta, choroba, a nawet zanieczyszczenia środowiska mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Sam proces utraty włosów jest w pełni naturalny, a dzienna utrata od 50 do 100 włosów, nie powinna wzbudzać niepokoju.
Problem wypadania włosów rozpoczyna się w cebulce. Obumierające cebulki powodują, że włosy stają się słabsze i w czasie do około 3 miesięcy po „śmierci” cebulki, dochodzi do samoistnego wypadania włosa. Nie ma w tym nic niepokojącego, ponieważ to w pełni naturalny cykl. Jak można się domyślać, włosy wypadają każdemu człowiekowi, a jeżeli dzienne „normy” to 50 do 100 utraconych włosów, to ta ilość nie powinna budzić niepokoju. Na ich miejscu niemal natychmiast pojawiają się nowe, silniejsze i zdrowsze.
Włos to charakterystyczna struktura, zbudowana z keratyny i specjalnych białek. Każdy pojedynczy włos powstaje z cebulki włosowej, która umieszczona jest w mieszku. Twór ten przejawia tendencję do intensywnego wzrostu, ze średnia prędkością 1–1,5 cm na miesiąc przez okres około 3–5 lat. Po tym czasie cebulka obumiera, a włos wypada w krótce po tym. Zwykle nie zauważamy utraty włosów, ponieważ tuż przed końcem „życia” cebulki, na dnie mieszka włosowego tworzą się zalążki nowych włosów. To właśnie one szybko zastępują te, które wypadają.
Oczywiście także w tak naturalnym procesie jak wypadanie włosów, często dochodzi do nieprawidłowości. Istnieje wiele przyczyn zaburzeń pracy cebulek włosowych. Jeżeli nadmierne wypadanie włosów wynika z nieprzestrzeganie zasad higieny (zbyt rzadkie mycie głowy może doprowadzić do zatykania porów skórnych, a to utrudnia proces prawidłowego funkcjonowania cebulek), szybko można poradzić sobie z tym problemem. Podobnie dzieje się, gdy zmiany spowodowane są zbyt intensywnym trybem życia i złą dietą, czy chociażby długotrwale oddziaływującym stresem.
Większym problemem jest sytuacja, gdy wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Mogą na nie cierpieć kobiety w ciąży, a także w tuż po porodzie, panie przechodzące menopauzę, a także osoby starsze lub leczone środkami hormonalnymi. W takim wypadku ważne jest skonsultowanie przypadku z lekarzem dermatologiem, który na podstawie diagnozy, zaleci odpowiedni środki farmakologiczne i terapię wzmacniającą dla włosów.

PODZIEL SIĘ: