Dlaczego włosy wypadają

Wypadanie włosów to proces naturalny. Problemy zaczynają się wtedy, gdy dziennie tracimy więcej niż 200 sztuk włosów (przy długich włosach). Przyczyny wypadania włosów mogą być zarówno zależne od naszych działań, jak i związane z funkcjonowaniem organizmu, na które to mamy jedynie pośredni wpływ. Błędy w pielęgnacji, a więc stosowanie zbyt wielu produktów do stylizacji, częste prostowanie lub używanie lokówki, zabiegi trwałej ondulacji, częsta koloryzacja (szczególnie zaś utlenianie włosów), czesanie włosów na mokro, brak ochrony przed promieniowaniem UV oraz mrozem, zbyt ciasne upięcia – wszystko to osłabia włosy i wpływa na ich wypadanie.

Dieta, sposób życia, stres.

A lista przewinień jest znacznie dłuższa. Bardzo istotna jest również dieta, sposób życia, stresy. Niedobór witamin i składników mineralnych, życie w ciągłym napięciu, nieregularny tryb dnia – wszystko to może sprawić, że będziemy mieć „mniej na głowie” (paradoksalnie „mając na niej więcej”…zmartwień). Poza tym wypadanie włosów może mieć swoje źródła w zaburzeniach hormonalnych. Mogą one wynikać zarówno ze stosowania niektórych leków (np. antykoncepcyjnych lub HTZ), jak i naturalnego procesu starzenia się organizmu. Do zaobserwowania jest również pewnego rodzaju tendencja związana z porami roku – zauważalnie więcej włosów tracimy w okresach wiosennym i jesiennym.

Predyspozycje genetyczne.

Utrata kosmyków bywa również wynikiem predyspozycji genetycznych. Innym powodem wypadania włosów są rozmaite choroby, zarówno te skórne, jak i ogólnoustrojowe. Udowodniono, że alergie, ogólne wyniszczenie organizmu, choroby neurologiczne, niedokrwistość, toczeń rumieniowaty, bielactwo czy schorzenia tarczycy wzmagają wypadanie włosów. Oprócz tego niebezpieczne dla gęstości czupryny są schorzenia skórne, jak grzybica, łuszczyca, łojotok czy łupież.

TAGI: Przyczyny wypadania włosów, dieta, częste prostowanie, zabiegi ondulacji, zaburzenia hormonalne, choroby,schorzenia tarczycy.

PODZIEL SIĘ: