Skąd się biorą siwe włosy

Budulcem włosa jest jak wiadomo keratyna. Naturalnie ma ona beżowo – białą barwę (a więc kolor „siwizny”). Co odpowiada za konkretną barwę włosa ? Są to komórki barwnikowe – melanocyty – które produkują barwnik nadający naszym włosom określony kolor. Melanina jest wytwarzana w miejscu, w którym zaczyna się porost włosa (czyli w mieszku włosowym). Siwienie rozpoczyna się wtedy, gdy w naszym organizmie aktywność enzymów, dzięki którym produkowany jest barwnik spada.

Co sprzyja siwiźnie.

Proces ten jest jak najbardziej naturalny i rozpoczyna się już około 30 r.ż. Pewne czynniki – jak nadmierny, przewlekły stres, czy prowadzony styl życia (niestroniący od niezdrowej diety, używek) mogą go dodatkowo przyspieszać. Szczególne znaczenie ma zwłaszcza stan emocjonalny, napięcie, zaburzenia psychiczne, czy traumatyczne przeżycia. Melanocyty reagują na bodźce pochodzące z układu nerwowego. Siwienie może również stanowić wynik chorób metabolicznych bądź wad wrodzonych (jak bielactwo). Co istotne – samego siwienia nie można zaliczać do objawów stanów chorobowych (chyba że towarzyszą mu inne symptomy).

Komórki barwnikowe.

Kiedy w organizmie komórki barwnikowe przestają być wytwarzane, włos przybiera „naturalną” barwę keratyny. Siwe włosy można nie tyle zlikwidować (chyba że mamy na myśli rozwiązanie w stylu Bruce’a Willisa), co

„zamaskować”. Na rynku są dostępne farby dostosowane do potrzeb takich pukli (często szczególnie odpornych na działanie „klasycznych” barwników). Warto jednak pamiętać, że kolory w tonacjach czerwieni nie prezentują się na siwych włosach zbyt korzystnie. Poza tym – dla pewnego efektu warto udać się do zaufanego salonu fryzjerskiego. Poza koloryzującymi mieszankami można zastosować także tzw. odsiwiacze – preparaty stopniowo przywracające włosom pierwotną barwę (które jednak nie dają trwałego efektu).

TAGI: Keratyna, barwa włosów, melanocyty, traumatyczne przeżycia, zaburzenia psychiczne, wady wrodzone, keratyna.

PODZIEL SIĘ: