Preparaty na wzmocnienie włosów

Gęste, zdrowe włosy nie zawsze są nam dane od urodzenia. Wręcz przeciwnie, często bywa tak, że dobry stan naszych pasm musimy wypracować sami, przy pomocy specjalistycznych (oraz domowej roboty) preparatów, jak i dzięki zbilansowanej, obfitującej w witaminy i minerały diecie. Włosy mogą być bowiem osłabione zarówno poprzez niedobory składników mineralnych, jak i przez różnego rodzaju choroby (zarówno dermatologiczne, jak i ogólne), stres, czy niewłaściwą pielęgnację (lub raczej jej brak z jednoczesnym narażaniem kosmyków na uszkodzenia, tak mechaniczne, jak i chemiczne). Jak skutecznie wzmocnić włosy? Warto zwrócić uwagę nie tylko na używane preparaty, ale też na sposób pielęgnacji.

Delikatny masaż.

Podczas mycia włosów wskazany jest delikatny masaż, który ma za zadanie stymulowanie cebulek włosów, jak i ukrwienia skóry głowy. Bardzo istotne w dbaniu o włosy i ich wzmacnianiu jest troszczenie się o kondycję skóry. Jeśli ona nie będzie dobra- nie zażegnamy problemu słabych, rzadkich i łamliwych kosmyków. Warto zaopatrzyć się w całą linię kosmetyków – szampon, odżywkę, maskę, serum – jednak nie używać cały czas tych samych produktów. Nasze włosy lubią bowiem różnorodność. Jeśli chodzi o pielęgnację szczególnej uwagi wymaga skalp. Można go wzmocnic przy pomocy ziołowych wcierek – zarówno tych przygotowywanych samodzielnie, jak i gotowych (dostępnych w drogeriach czy sklepach zielarskich). Szczególnie zalecane są te zawierające ekstrakty z szałwi, czarnej rzepy, pietruszki czy rozmarynu (ale uwaga, zarówno rozmaryn jak i szałwia mogą kosmyki przyciemniać).

Olejowanie cebulek.

Cebulki włosów można także wmacniać poprzez olejowanie – tutaj również wybór preparatów jest szeroki. Od bardziej „tradycyjnych”, jak rycynowe czy rokintnikowe preparaty, polecić można olejki już gotowe, dostępne głównie z sklepach internetowych (choć coraz częściej także w stacjonarnych, np. produkty z linii Green Pharmacy czy Baikal Herbals). Ważne, by pamiętać, że o ile wcierki można stosować codziennie, to już olejowanie trzeba ograniczyć do najwyżej 3 aplikacji tygodniowo. Podobnie rzecz ma się z odżywkami proteinowymi i maseczkami. Te pierwsze możemy stosować po każdym myciu, natomiast nakładanie masek nie powinno odbywać się tak często (gdyż może to nadmiernie obciążać włosy i przynieść odwrotny do zamierzonego efekt). Istnieją oczywiście również domowe sposoby na wzmacnianie włosów. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się samodzielnie wykonane preparaty. Można pokusić się m.in. o przygotowanie: maski z żółtek, oliwy z oliwek, drożdży i mleka, lub maski z awokado i oleju kokosowego. Mocne włosy wymagają jednak nie tylko stosowania odpowiednich kosmetyków, pielęgnacja oznacza także dbałość o właściwą dietę, i jeśli to konieczne, zażywanie suplementów.

TAGI: Wzmacnianie cebulek włosów, odżywki z proteinami, samodzielnie przygotowywane preparaty, niedobory składników mineralnych.

PODZIEL SIĘ: