Jak ściągać i zakładać soczewki

Jak ściągać i zakładać soczewki
Lensabl z Unsplash

Wielu z nas wciąż boi się zdecydować na zmianę okularów na soczewki kontaktowe. Wyobrażamy sobie, że zakładanie soczewek jest trudne lub nawet bolesne. Nic bardziej mylnego. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i cieszyć się komfortem widzenia.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek zawsze należy rozpocząć od bardzo dokładnego umycia i osuszenia rąk. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń na soczewkę i na oko. Dzięki temu unikniemy podrażnień i infekcji oka. Następnie należy wyjąć soczewkę z blistra i sprawdzić, czy jest na właściwej stronie. W tym celu trzeba ją umieścić na opuszce palca wskazującego i obejrzeć pod światło. Wywinięta na niewłaściwą stronę soczewka ma podwinięte krawędzie. Trzeba ją wywinąć. Źle złożona soczewka będzie podrażniać oko, a jakość widzenia nie będzie odpowiednia. W tym momencie można już rozpocząć zakładanie soczewek. Potrzebne są do tego obie dłonie. Lewą ręką (w przypadku osób praworęcznych) należy podnieść górną powiekę, a środkowym palcem prawej ręki odciągnąć dolną powiekę. Najlepiej patrzeć wprost przed siebie, dzięki temu łatwiej umieścić soczewkę w odpowiednim miejscu, czyli w samym centrum, na rogówce.

W czasie zakładanie nie wolno mrugać, ale po założeniu, kiedy już puścimy powieki, należy mrugnąć kilka razy, by soczewka dobrze ułożyła się na oku. Zdejmowanie soczewek jest procesem dokładnie odwrotnym. Po wszystkim jednodniowe soczewki należy wyrzucić do kosza, a wielorazowe należy oczyścić, zdezynfekować i schować, by następnego ranka móc je bezpiecznie założyć. Instrukcja znajduje się także na stronie:

https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/noszenie-soczewek-kontaktowych/zakladanie-zdejmowanie

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: