Jak dobrać kolor farby do typu urody?

Wbrew pozorom niewiele pań zdaje sobie sprawę z tego, jaki typ urody posiada. Analiza kolorystyczna nie jest co prawda w powijakach, jednak jej profesjonalne wykonanie jest zarezerwowane głównie na specjalne okazje. Tymczasem analizę taką można przeprowadzić samodzielnie. Warto to zrobić zwłaszcza przed wyborem farby do włosów. W końcu odcień naszych włosów powinien współgrać z kolorem skóry, oczu…Jak jednak szybko ocenić, którym typem kolorystycznym jesteśmy? Ogólnie rozróżniamy typy ciepły i zimny. „Trikiem” pozwalającym szybciej ocenić, który z nich stanowimy jest obserwacja nadgarstka…Właśnie tak.

Typy kolorystyczne.

Koniecznie w świetle (najlepiej naturalnym). Jeśli żyły widoczne po jego wewnętrznej stronie wpadają w tony błękitne lub fioletowe – to jesteśmy typem zimnym, natomiast jeśli przybierają oliwkowozielone lub żółte odcienie – stanowimy typ ciepły. Mieszane tony kolorystyczne żył (brzmi dziwnie, ale takie też się zdarzają) czynią z nas typ neutralny. Do typów ciepłych zaliczamy: wiosnę oraz jesień. Jeśli chodzi o wiosnę, to jej cera jest na ogół brzoskwiniowa lub złotawa, oczy zielone, brązowe lub niebieskie, a naturalny kolor włosów wpada w tony złociste. Uroda wiosny jest delikatna, stąd też ten typ kolorystyczny najlepiej wygląda w z włosami złocistymi, miedzianymi, opalizującymi – ogólnie o słonecznych refleksach. Jesień natomiast cechuje bardzo jasna cera, o złocisto-beżowym odcieniu, częste piegi, zielone lub brązowe oczy oraz naturalnie rudawe, miedziane włosy (nierzadko loki). Jesień nie powinna się opalać – może się to skończyć oparzeniami. Pasują jej ciepłe tony farb – jak miedź, rudy, kasztan, brązy w odcieniach czekolady. Zimne typy urody to oczywiście zima i lato (nie tylko w Polsce).

Jasna cera, a dobór farby.

Panie zimy mają na ogół jasną cerę, o chłodnym odcieniu, oczy w stalowych barwach (od szarych, poprzez błękity po czerń), oraz naturalnie ciemne włosy. Opalają się łatwo, ale w lekko szare tony. Zima dobrze wygląda w odcieniach chłodnych, kontrastujących. Warto zdecydować się na intensywne kolory: mahonie, wiśnie, granaty, czernie. Lato z kolei może poszczycić się jasną cerą, w odcieniu różowym (charakterystyczne są także rumieńce po wysiłku czy w zimne dni), szarymi lub niebieskimi oczami, naturalnymi blond włosami (wpadającymi w popiel). Wskazanymi kolorami farb będą w tym wypadku: platynowy blond, jasny szatyn, wszelkie popiele, perłowe blondy i mroźne kasztany. Warto także pamiętać o kilku zasadach, niezależnie od tego, jakim jesteśmy „typem”. Ciepłe odcienie, ze złotymi tonami są wskazane u pań, które pragną się odmłodzić, oraz ukryć niektóre problemy z cerą (widoczne naczynka, pajączki, trądzik), a także zmęczenie (które dla odmiany uwydatniają odcienie chłodne). Jasne kolory dodatkowo sprawiają, że rysy twarzy wydają się bardziej miękkie, zaś ciemne – wyostrzają je.

TAGI: Typ kolorystyczny, kolor oczu i skóry, typy zimne i ciepłe, kolory intensywne, ukryć problemy z cerą.

PODZIEL SIĘ: