Dbanie o włosy w domu

Dbanie o włosy w domu nie może kończyć się jedynie na ich myciu, nałożeniu odżywki, pianki i wysuszeniu. Konieczna jest codzienna pielęgnacja – stosowanie odpowiednich kosmetyków, delikatnej dla skóry głowy szczotki a także właściwa dieta i zażywanie (w miarę potrzeb) suplementów odżywiających włosy od środka.
Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj pielęgnacji. Musi ona być dostosowana zarówno do kondycji włosów, ich cech szczególnych (włosy proste, kręcone, farbowane, krótkie, długie), a także do…pory roku.
Włosy normalne są najprostsze w pielęgnacji – wystarczy myć je około 3 razy na tydzień oraz stosować odpowiednie odżywki. Jedynym, co może sprawiać problemy są końcówki – ze skłonnościami do rozdwajania się czy przesuszania. W takim wypadku – zawsze można stosować specjalne maski do włosów suchych – tylko na końcówki albo – po prostu je podciąć.
Przy suszeniu włosów suszarką warto pamiętać, aby strumień powietrza był ciepły lub wręcz letni, ale nigdy gorący. Podobnie woda w której myjemy włosy.
Pielęgnacja włosów suchych jest już trudniejsza – sąone podatne na wszelkie uszkodzenia, mają skłonności do łamania się oraz matowienia. Dlatego warto stosować szampon o właściwościach nawilżających i regenerujących oraz odżywkę (najlepiej z tej samej serii). Wskazane jest również stosowanie maseczek odżywczych. Włosy suszymy za pomocą zimnego strumienia powietrza, by nie narażać ich na dodatkowe termouszkodzenia.
Typ włosów przetłuszczający się wymaga codziennego mycia – włosy takie nie tylko wyglądają bowiem nieświeżo, ale maja też skłonności do przyciągania zanieczyszczeń z powietrza. Na ogół także wzmożona produkcja sebum może być przyczyną powstawania łupieżu. Dlatego warto jest stosować specjalne szampony do przetłuszczających się włosów oraz specjalne ziołowe płukanki, lekkie nie obciążające włosów odżywki i zwiększające puszystość pianki (włosy przetłuszczające się mają również skłonność do szybkiego „opadania”).
Jeżeli chodzi o dostosowanie pielęgnacji do panującej pory roku…
Wiosną – włosy przetłuszczają się najwolniej, można więc myć je nieco rzadziej. Z uwagi jednak na ich osłabioną zimą kondycję – warto stosować lekkie, nieobciążające odżywki oraz maseczki przywracające włosom blask. Niestety – wiosenne miesiące to także okres, w którym włosy mogą we wzmożony sposób wypadać. Dobrze jest wtedy sięgnąć po warzywa i owoce bogate w witaminy A, E, B1 i B2, a także zaopatrzyć się w stosowne suplementy – na bazie skrzypu czy pokrzywy.
W lecie pielęgnacja włosów wymaga trochę więcej zaangażowania. Konieczna jest ich ochrona przed promieniowaniem UV – najlepiej za pomocą kapelusza bądź chustki. Oprócz tego warto zabezpieczać włosy przed skorzystaniem z kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie. Latem skóra głowy intensywnie się poci, dlatego często konieczne jest codzienne mycie włosów – dobrze jest wybierać do tego celu kosmetyki delikatne i niepodrażniające. Oprócz tego konieczne jest nawilżanie kosmyków za pomocą masek oraz olejów – łatwo bowiem o przesuszenie i spowodowanie wzmożonej łamliwości.
Jesienią włosy nie potrzebują tak wzmożonej ochrony, wystarcza im nieco rzadsze mycie. Dobrze jest jednak pamiętać o zabezpieczaniu włosów przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych – na przykład poprzez ich regularne olejowanie.
Wzmożonej ochrony kosmyki wymagają dopiero zimą. Zapewnić mają ją : nakrycie głowy z delikatnej tkaniny, pozwalającej skórze oddychać (zimno bardzo destrukcyjnie wpływa na włosy a także na ich cebulki); oleje, a także – odsądzone przez wielu od czci i wiary – kosmetyki zawierające silikony.

PODZIEL SIĘ: