Alergia na farbę do włosów

Uczulonym można być dosłownie na wszystko. Bywa, że alergie znacząco komplikują nam życie, zmieniają zwyczaje żywieniowe czy pielęgnacyjne. Wyróżniamy alergie wziewne, pokarmowe oraz kontaktowe. Jedną z tego ostatniego rodzaju jest uczulenie na farbę do włosów. Wbrew pozorom – wcale nie jest ono rzadkie. Pojawia się ono u prawie 5 % spośród stosujących farby do włosów. Na ogół reakcja alergiczna nie jest gwałtowna, ale wszystko zależy od osoby. Zazwyczaj sprowadza się ona do wysypki, zaczerwienienia i swędzenia skóry głowy (choć może rozprzestrzenić się ona na całe ciało, a w cięższych przypadkach – dotyczyć też organów wewnętrznych).

Wysypka na skórze.

Fryzjerzy również stosunkowo często cierpią na wysypkę na skórze rąk. Farby do włosów wykazują właściwości alergizujące głównie przez składniki utleniające w nich zawarte, a także niektóre barwniki. Alergia na farby często wywołuje reakcje krzyżowe ze związkami chemicznymi zawartymi m.in. w środkach znieczulających, barwnikach do tkanin czy preparatach służących do wywoływania fotografii. Możemy wyróżnić kilka typów alergii wywoływanych przez farbę.Najpopularniejsza jest wysypka kontaktowa – która objawia się dopiero w kilka dni po zastosowaniu PPD, a przy kolejnych farbowaniach już wcześniej (nawet po 48 godzinach). Inną reakcję stanowi pokrzywka kontaktowa – pojawia się z reguły szybciej, bo już po kilku minutach po kontakcie z alergenem, prowadzi do zaczerwienienia skóry, a często też do opuchnięcia powiek.

Zaczerwienienia na skórze.

Czerwone ślady mogą występować na całym ciele, dodatkowo istnieje ryzyko wystąpienia: astmy oskrzelowej, kichania, trudności w połykaniu, wymiotów. Zdecydowanie najgroźniejsze są przypadki, w których pojawia się szok anafilaktyczny. Stanowi on zagrożenie dla życia, sprowadza się do opuchlizny twarzy, problemów z oddychaniem, spadku ciśnienia i pogorszenia stanu ogólnego, a nawet śmierci (jeśli nie pomoc nie nadejdzie wystarczająco szybko).

TAGI: Składniki utleniający, kilka typów alergii, wysypka kontaktowa, szok anafilaktyczny, kontakt z alergenem, środki znieczulające.

PODZIEL SIĘ: